Yörük Çadırı Nasıl Üretilir?

Yörük Çadırı Nasıl Üretilir?

Eski zamanlardan günümüze kadar gelen Yörük çadırlarının oldukça zahmetli olmasıyla beraber bir o kadar da uğraştırıcıdır. İlk olarak keçilerden kılları toplanır, ardından toplanan keçi kılları top haline getirilir. Tek tek dokuyarak el emeği göz nuru Yörük çadırlarınız kısa sürede yapılır.

Günümüzde farklılık kazandırılması için kullanılan yörük çadırlarını en çok piknik alanlarında görürüz. Gideceğiniz yerde uyumak istiyor ve biraz kamp hayatını yaşamak istiyorsanız yörük çadırları sizin için vazgeçilmezdir. Gece yumuşak dokuları sayesinde mışıl mışıl yatacaksınız aynı zamanda gök yüzünde ki yıldızları izleme lüksüne de sahip olacaksınız.

Yaz ve kışın fark etmeksizin sizin vücut sıcaklığınızı koruyan Yörük çadırları çok eski zamanlardan beri kullanımdadır. Göçebe yaşan milletler yada sefere çıkan ülkeler seferde dinlenmek ve biraz nefes almak için yörük çadırlarını kullanmaktadır.

Günümüzdeyse tam tersine mekan sahipleri tarafından kullanılan yörük çadırları, otel olarak yada cafe olarak karşımıza çıkıyor. İçerisini istediğiniz gibi döşeyebilir ve köşelere koyduğunuz yumuşacık yastıkları sayesinde müşterilerinizin rahat hissetmesini sağlayabilirsiniz.

Osmanlı padişahlarının sefere çıktıklarında kaldıkları çadırlarda uyuduğunuzda çok şaşıracaksınız. Nostalji arayan insanlar için vazgeçilmez olup Ülkemizde en çok batı kısmında yörük çadırı kullanılmaktadır. Ege ve Akdeniz bölgelerinden çok fazla talep gelmekte ve gezdiğiniz bir çok yerde yörük çadırına rastlayabilirsiniz. Bazen belediyeler etkinlikleri için de Yörük çadırını kullanmaktadır.

Organizasyonlar için birebir olan Yörük çadırı konfora düşkün insanlar için birebirdir. İstediğiniz boyutlarda ki çadırınızı satın alabilir ve müstakil bir evde yaşıyorsanız evinizin bahçesine bile koyabilirsiniz. Geç yaşlarınıza kadar yaşamak istiyorsanız sağlığınız için yörük çadırları birebirdir. Etrafınızda ki beton yapılardan uzaklaşarak yumuşacık keçi kıllarından yapılma çadırınızda uyuduktan sonra dinç bir şekilde kalkacaksınız.

Yazar hakkında

bipixel administrator

Bir cevap yazın