Yörük Çadırı Ürünlerinin Renkleri Nasıldır?

Yörük Çadırı Ürünlerinin Renkleri Nasıldır?

Uzun uğraşlar sonucu üretilen yörük çadırları standart olarak 3 farklı renkte üretilir omeprazole 40 mg capsule. Siyah beyaz yada saman renginden birini seçmeniz gerekiyor. Ancak ekstra para vererek farklı renklerde yörük çadırlarına sahip olabilirsiniz.

Osmanlının seferlerde kullandığı yörük çadırlarının en büyüğü her zaman padişahın kaldığı yerde ki çadır olur. Küçük yörük çadırları sadece ortada ki tahta ile yükselirken padişahın kaldığı çadırda ise ayrıcana bir iskelet vardır. Bu iskelet sayesinde yapı sağlam bir şekilde yükselir aynı zamanda fırtınalarda yada şiddetli rüzgarlarda hasar görmez.

Ülkemizdeyse en çok Ege ve Akdeniz bölgesinde kullanılan yörük çadırları işletmeciler tarafından oldukça tercih edilmekte. Diğer işletmecilere nazaran yerlere koydukları halılarla ve köşelere koydukları yastıklarla daha samimi bir ortam yaratmayı başarabilen işletmecilerin mekanları özellikle gençler tarafından büyük bir ilgiye maruz kalıyor.

Çadırın orta kısımları dışarıyı görebilmek ve hava sirkülasyonunu sağlayabilmek için açık olmasına rağmen yörük çadırları kışları ısıtır yazları serinletir.

Yörük çadırlarının yapımı zor ve zahmetli bir iştir. Çevrede ki keçilerden toplanan kıllar ip haline getirildikten sonra en uzun süren işlem olan dokuma işlemi başlar. Bu kadar emeğin karşılığı olarak küçük çadırlar 5000-10000 TL fiyat arasında yer alırken büyük çaplı padişahların kullandığı boyda çadırların fiyat hesaplaması daha da zordur.

Özellikle piknik alanlarında bolca gördüğümüz yörük çadırlarını özellikle müstakil bir eve sahip insanlara şiddetle tavsiye ediyoruz. Evlerinin bahçelerine koyacakları küçük bir yörük çadırı sayesinde birazcık stres atabilir ve o beton duvarlardan ayrılarak bir miktar nostalji yaşayabilirsiniz.

Alacağınız yörük çadırının sadece renklerini değil içerisinde ki dekorasyonu da baştan sonra değiştirme şansınız bulunmakta. İstediğiniz şekillerle süsleyebilir veya boyayabilirsiniz. Özellikle cafe, otel yada restaurant sahipleri mekanlarına özel temalar belirleyerek müşterilerini mutlu etmekte.

Yazar hakkında

bipixel administrator

Bir cevap yazın